متون عمومي
کتاب خوان مهر


اخبار شهرستان1396/8/27 شنبه استاندار مازندران: تشنه شدن جامعه برای مطالعه را باید با ابتکار خلق کرد پنجاهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست استاندار جدید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، مهندس محمد اسلامی در پنجاهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان که امروز (شنبه 27/8/96) در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: رشد فرهنگ عمومی جامعه یک تکلیف همگانی است که حاکمیت به تنهایی نمی تواند انجام دهد و باید برای دستیابی به جامعه ای که سراسر آن احساس مسئولیت باشد، تلاش کرد.

وی افزود: برای دستیابی به چنین جامعه ای که از اهداف عالیه نیز می باشد، باید تفکر و تدبر را در کنار هدایت نبوی برای سعادت بشر تقویت کرد و از شیوه های تصنعی و تکراری حذر نمود.

استاندار مازندران با تاکید بر ضرورت انضباط فکری و رفتاری برای همسو شدن تصمیمات نهادهای مختلف فرهنگی، گفت: باید کاری کرد تا کتاب خواندن همانند سنت دیرینه ایرانیان، بر جان و دل بنشیند و صرفاً به دنبال مطالعه ای نباشیم که به حافظه بسپاریم.

اسلامی افزود: ما نیاز داریم تا به باورها و هنجارهایمان عمیق تر نگاه کنیم و برای دور شدن از برنامه های نمایشی و تولید محتوای قوی و اثرگذار، برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه فضای مجازی در حال حاضر حقیقی تر شده است، اذعان داشت: حس مطالعه با ورق زدن کتاب جایگزینی ندارد و باید برای افزایش سرانه مطالعه ای که به یادگیری می انجامد، خلاقیت به خرج داد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان با تاکید بر اینکه تشنه شدن جامعه برای مطالعه را باید با ابتکار خلق کرد، اظهار داشت: عشق به مطالعه و کتاب خواندن را باید بازآفرینی کنیم هر چند اگر بازدهی بلند مدت داشته باشد اما در مدت طولانی تر، مانا تر و اثربخش تر خواهد بود.

استاندار مازندران همچنین با بیان اینکه کتابخانه ها و مراکز فرهنگی نیمه تمام، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست، گفت: می بایست با ورود موثر خیرین کتابخانه ساز و کمک دولت، در یک حرکت شتابان پروژه های کتابخانه ای را به پایان رساند.

اسلامی افزود: فقط ساخت کتابخانه نباید پایان کار و ملاک باشد بلکه باید برای کتابخانه ها جاذبه هایی ایجاد شود که جامعه را به سمت خود جذب کند و برای مراجعه کننده جذابیت داشته باشد.

در ابتدای این جلسه نیز آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با قدردانی از زحمات و حمایت های استاندار پیشین، ضمن تبریک انتصاب به مهندس اسلامی بعنوان استاندار مازندران، از وی به دلیل توجه ویژه ای که در همین آغاز مسئولیت به حوزه کتابخانه های عمومی داشته اند، قدردانی کرد.

وی با اشاره به طرح های فراوان ابتکاری که در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است، گفت: در صورتی که شهرداری ها به وظایف قانونی خود در قبال کتابخانه های عمومی برای پرداخت سهم نیم درصد، عمل نمایند، می توانیم با اجرای گسترده تر این طرح ها چهره زیباتری به وضعیت کتابخوانی در استان بدهیم.

ولی پور ابراز امیدواری کرد با حمایت ها و هدایت های مهندس اسلامی، توسعه زیربنایی کتابخانه ها و سرانه کتابخوانی در استان به جایگاه مطلوب و شایسته خود دست یابد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 943

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما